برای جلوگیری از هدر رفت یک سیال ارزشمند هم چون گاز، به خطوط لوله کشی انتقال گاز ایمن برای انواع موسسات تجاری، صنعتی و منازل مسکونی احتیاج است. برای اجرای یک مسیر انتقال گاز با کیفیت و کارکرد مناسب، ابزار گازی و وسایل زیادی احتیاج است. از جمله این ابزارها علمک گازی می باشد. در کنار علمک گازی از ابزارهایی چون؛ لوله پلی اتیلن گازی، زانوی الکتروفیوژن گازی، تی اف گازی، رگلاتور گازی و شیر قبل از رگلاتور گازی نیز استفاده می شود.

در متن امروز قرار است که به طور مختصر به معرفی کاربرد و ویژگی این ابزارها بپردازیم.

معرفی انواع تجهیزات گازرسانی

لوله پلی اتین

این لوله سبک است. نصب و اجرای آن برای انتقال گاز آسان است. مستحکم است و دارای ماندگاری بالایی می باشد. درون و بیرون این لوله دارای ساختار متفاوت از هم است. به طوری که لایه داخلی هموار، صاف و صیقلی است. این ساختار به این دلیل است که جریان و عبور سیال بدون اخلال پیش برود. لایه خارجی و بیرونی لوله پلی اتیلن با توجه به کارکرد آن سخت و مستحکم است. این لوله دارای مواد تشکیل دهنده مرغوب می باشد. بنابراین در شرایط مختلف قابلیت پایداری و ماندگاری دارد. حمل آن در هنگام اجرایی کردن خط لوله انتقال گاز به راحتی توسط نیروی انسانی انجام می شود. در برابر ضربه های وارده از بیرون مقاومت دارد. در فشارهای کاری مختلف ساخته می شود، قابلیت تحمل فشار بالا را دارد.

زانوی الکتروفیوژن گازی

به غیر از لوله پلی اتیلن و علمک گازی یکی دیگر از تجهیزات مهم در فرآیند گازرسانی این نوع زانوی الکتروفیوژن گازی می باشد. که در زوایای نود درجه و چهل و پنج درجه تهیه می شود. نحوه اتصال آن به لوله پلی اتیلن بسیار قابل اطمینان‌ و امن است. نقش این زانوی الکتروفیوژن جایی مشخص می شود؛ که برای تغییر مسیر نیاز به تغییر زاویه ی لوله پلی اتیلن داشته باشیم. تی اف گازی؛ از این عنصر که به شکل استوانه طراحی و تولید می شود؛ هنگامی استفاده می کنیم که نیاز باشد لوله پلی اتیلن گازی را به لوله فلزی گازی متصل کنیم. برای ایجاد این اتصال در ابتدا لوله پلی اتیلن گازی را می بریم، محلی که قصد اتصال تی اف را داریم کاملا تمیز می کنیم. بعد از تمیز کردن محل اتصال تی اف و لوله پلی اتیلن را به هم پیوند می دهیم.

رگلاتور گازی

برای اینکه میزان فشار واحد ورودی و خروجی را اندازه گیری کنیم از رگلاتور و شیر قبل از رگلاتور گازی استفاده می کنیم. در واقع این عنصر با ثابت کردن جریان سیال باعث کاربرد آسان سیال می شود.

علمک گازی و نکاتی که باید در مورد  آن رعایت شود

قبل از ذکر این نکات ابتدا علمک گازی را بررسی می کنیم. علمک یک عنصر گازی  است. این عنصر در انتهای خط انشعاب گاز قرار می گیرد.  روی علمک گاز رگلاتور نصب می شود. این  عنصر گازی نیز در کنار علمک مصرف کننده قرار می گیرد.  و گاز مورد نیاز یک کاربر و یا چند کاربر را تامین می کند. 

برای اینکه پرونده های مربوط به تاسیسات گازی را مورد بررسی قرار دهیم، باید حتما علمک گازی وجود داشته باشد. بین شیر قفلی که در ابتدای لوله کشی نصب می شود، تا شیر قفلی که بر سر علمک گازی قرار می گیرد، باید پنجاه سانتی متر در نظر بگیریم. در صورتی که از علمک دو یا چند رایزر انشعاب گرفته شوند، بین دو رایزر به صورت افقی باید دوازده سانتی متر فاصله در نظر بگیریم. رایزر و علمک باید در یک محور هم سو و هم راستا قرار بگیرند. بین رایزر که روی علمک قرار می گیرد و دیواری که در پشت آن قرار دارد؛ باید حداکثر پنج سانتی متر فاصله در نظر بگیریم.

علمک گازی

قیمت علمک گازی و سایر جزئیات درباره نصب این وسیله گازی

در سال های پیش علمک گازی را می شد با قیمت مناسب تری تولید کرد. امروزه به دلیل افزایش تحریم ها قیمت علمک نیز افزایش یافته است. امروزه نصب یک علمک برای مشتری در حدود  دوازده میلیون هزینه بر می دارد. شرکت گاز رسانی نیز برای نصب کنتور از کاربران مبلغی می گیرد. مسئولیت اجرا و نصب علمک، بر عهده مسئولان و پرسنل شرکت گاز می باشد. بنابراین کارشناسان ناظر شرکت گاز، طبق قانون ملی و مبحث هفده اقدامات لازم نسبت به نصب علمک را انجام می دهند. در صورتی که علمک گازی به دلیل نشست زمین و عقب نشینی آن، از زمین و ملک فاصله بگیرد؛ مهندس ناظر شرکت گاز، مکان قرار گرفتن سر رایزر را در شروع ملک نشان می دهد و مشخص می کند. در این مواقع شرکت گاز با استفاده از یک رابط و یا اینکه با جابه جا کردن علمک، گازرسانی زمین مورد نظر را انجام می دهد. پس نصب علمک و یا جابه جایی آن توسط مهندس ناظر انجام نمی شود و تنها تعیین مشخصات فنی محل نصب توسط مهندس ناظر انجام می شود.

مراحل درخواست نصب علمک گازی

متقاضی برای نصب علمک باید درخواست خود را ثبت کند. اگر این درخواست توسط شرکت گاز مورد تایید قرار بگیرد؛ علمک برای این متقاضی نصب خواهد شد. این درخواست باید توسط واحد خدمات مشترکین ناحیه، واحد نصب و انشعابات، امور مالی و امور فنی، تائید شود و سرانجام علمک توسط پیمانکار نصب علمک، اجرا و نصب شود. فرم درخواست را در ابتدا باید پر کنیم و مدارک مورد نیاز آماده شوند. برای مثال سند زمین مورد نظر، نقشه ملک، مجوزهای شهرداری، شرکت برق، شرکت آب و فاضلاب نیز باید ضمیمه شوند.

خرید اتصالات گازی

جهت خرید لوله و اتصالات، همکاری و یا اجرا پروژه می توانید از طریق تلفن های تماس با مجموعه پلی اتیلن بازار در ارتباط باشید.

مشاهده کاتالوگ لوله و اتصالات