امروزه در بیشتر صنایع، لوله های پلیمری پلی اتیلن جایگزین مناسبی برای لوله های فولادی شناخته می شوند. چرا که این لوله و اتصالات هم به لحاظ هزینه و هم از لحاظ کیفیت بسیار به صرفه تر و بهتر از نسل قدیمی لوله و اتصالات می باشد. طبقبرخی براورد ها، تنها 25 درصد از هزینه لوله های فولادی، برای ایجاد سیستم های پلاستیکی و یا پلیمری کافی می باشد. لوله های پلی اتیلن از آن دسته تجهیزات پلیمری هستند که نسبت به لوله و اتصالات فولادی کارایی بیشتری دارند. به طوری که می توان گفت امروزه کاربرد لوله های پلی اتیلن در در مکان های گوناگون مانند سطح زمین، حالت مدفون، شناور و سطوح زیر دریا آزمایش شده و کاملا امکان پذیر است. مزایا لوله پلی اتیلن باعث شده است تا این تجهیزات برای انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، مواد شیمیایی، دوغاب، و پسماندهای خطرناک و گازهای فشرده مورد استفاده قرار گیرند. بدان آنکه کوچکترین آسیبی در گذر زمان برای آن ها ایجاد شود.

در ادامه با این لوله های پرمصرف و ویژگی های خاص آن بیشتر آشنا خواهید شد.

مزایا لوله پلی اتیلن

مقایسه مزایا لوله پلی اتیلن و لوله فولادی

 • قیمت: اتصال لوله های پلی اتیلن، ارزانتر و سریعتر از لوله فولادی می باشد. از طرفی در حین کار نشتی ندارند، بنابراین استفاده از این لوله ها برای افزایش سرعت انجام پروژه بسیار مفید است.
 • احتمال بروز صدمات: با توجه به اینکه پلی اتیلن ماده بسیار نرمتری نسبت به فولاد است. بنابراین از مزایا مهم لوله پلی اتیلن مقاومت در برابر خراش ها و دیگر صدمات احتمالی ایجاد شده در حین حمل و نقل و راه اندازی است. پس این تجهیزات آسیب کمتری نسبت به دیگر لوله و اتصالات خواهند دید.
 • کاربرد در مکان های زلزله خیز: لوله های پلی اتیلن دارای انعطاف پذیری بالایی می باشند. از این رو طبق گزارش های موجود در زلزله های گذشته، نسبت به نسل قبلی لوله و اتصالات کمتر دچار آسیب شده اند.

توجه: پلی اتیلن ها در گذشت زمان در برابر کلر موجود در آب لایه لایه شده و بنابراین باید دقت کافی را نسبت به طول عمر آنها داشت.

 • حمل و نقل: لوله های پلی اتیلن در برابر ضربه بسیار مقاوم می باشند. از این رو هنگام بارگذاری و حمل و نقل، احتمال از بین رفتن لوله ها بسیار کم است. پس می توان نتیجه گرفت این لوله ها، آسیب های ناشی از حمل و نقل را ندارند. همچنین از دیگر مزایا آن، کاهش هزینه های حمل و نقل به علت وزن سبک آنها در مقایسه با لوله های فولادی است.

موارد فوق الذکر مهم ترین مزایا لوله پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی می باشد.

ویژگی های مهم و کاربردی

 • این لوله و اتصالات تا حدود 50 سال عمر می کنند.
 • در برابر مواد اسیدی، قلیائی و مواد شیمیایی بسیار مقاوم می باشند.
 • همچنین دارای مقاومت بالایی در برابر سایش و خوردگی هستند.
 • از مزایا خاص لوله پلی اتیلن ضریب اصطکاک آن ها است. که موجب افت فشار کمتر سیال در درون لوله ها می شود.
 • این تجهیزات بسیار بهداشتی بوده و قابل استفاده برای انتقال و توزیع آب آشامیدنی است.
 • لوله و اتصالات پلی اتیلنی دارای انعطاف پذیری بالایی می باشند.
 • لوله های پلی اتیلن با انواع اتصالات سازگار هستند.
 • قابلیت جوش آسان و ارزان لوله ها از دیگر ویژگی های مهم این لوله ها به حساب می آید.
 • این لوله ها دارای استحکام مکانیکی بالایی در محل های اتصال حاصل از جوش لوله ها می باشند.

خرید لوله و اتصالات

جمع بندی

همانطور که مطالعه نمودید انواع لوله های PE یا همان پلی اتیلن از مزایای بسیاری برخوردار می باشند. از این رو اگر به دنبال خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن می باشید، می توانید از طریق تلفن های تماس با مجموعه پلی اتیلن بازار ارتباط حاصل نمایید.

مجموعه پلی اتیلن بازار بهترین ارائه دهنده انواع تجهیزات اعم از انواع لوله و اتصالات فلزی، شیرآلات، لوله و اتصالات پنج لایه  و… می باشد.