لوله پلی اتیلن را می‌توان تحولی شگرف در عرصه‌ی صنعت دانست که با جنس و خاصیت‌های متفاوت و منحصر به فردشان پس از ورود به بازار کاربری‌های ویژه‌ای را به خود اختصاص دادند. پلی اتیلن‌ها در واقع جنسشان پلاستیک است، با این تفاوت که از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند. این انعطاف پذیری لوله‌های پلی‌اتیلن و شکل پذیری راحتشان در برابر فرایندهای شیمیایی و فیزیکی و به خصوص در هنگام نصب، بسیار حائز اهمیت بوده و از امتیازات و ویژگی‌های برجسته‌ی این لوله‌ها به حساب می‌آید، و همین امر باعث شد خیلی زود جای لوله‌های فلزی را بگیرند، زیرا لوله‌های فلزی در مقایسه با لوله‌های پلی اتیلنی از انعطاف پذیری کمتری برخوردارند.

ما انواع متفاوتی از پلی اتیلن را در صنعت در اختیار داریم و لازم به ذکر است که نوع ماده پلی اتیلنی که در ساخت لوله‌های پلی اتیلنی به کار می رود، با انواع آن که برای ساخت موارد دیگری استفاده می‌شود تفاوت بسیاری دارند.

در زندگی روزمره‌مان با وسایل بسیاری از جنس پلی اتیلن سر و کار داریم مانند کیسه‌های پلاستیکی، ورق‌های پلاستیکی، فیلم های دوربین، و یا بطری های آب معدنی و غیره…

از مزایای لوله‌های پلی اتیلن به جز انعطاف پذیری بالا، می توان به قیمت و هزینه‌ی مناسبشان اشاره داشت، زیرا قیمت این لوله‌ها به دلیل اینکه از پلاستیک تهیه می‌شوند در مقایسه با لوله‌های دیگر، مثلا لوله‌های فلزی به شکل قابل توجهی کمتر است. به همین دلیل هم بود که در سالهای اخیر این لوله‌ها جای بسیاری از لوله‌های فلزی را در کاربری های مختلف گرفتند.

آشنایی با لوله‌های پلی اتیلن

لوله‌های پلی اتیلن برای استفاده در اطراف منازل بسیار پیشنهاد می‌شوند. این لوله‌ها به دلیل به صرفه بودنشان از لحاظ مختلف جزء اولین انتخاب‌ها در زمینه ساخت و ساز و تولید هستند، خصوصا اگر قرار نباشد لوله‌های پلی اتیلن در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرند، بهترین گزینه خواهند بود. تهیه آنها برای مصارف شخصی و جزئی نیز اصلا کار سختی نیست و به راحتی در دسترس عموم قرار گرفته است چرا که با مراجعه به نزدیکترین فروشگاه مربوط به مصالح ساختمانی می‌توانید لوله مورد نیازتان را به راحتی در اختیار داشته باشید. از جمله مصارف شخصی‌ای که ممکن است خودتان در خانه به آن بر بخورید و نیاز داشته باشید، می‌توان به لوله‌های موجود در زیر سینک ظرفشویی یا روشویی در سرویس بهداشتی و یا بخشی از لوله‌های به کار رفته در زیر زمین خانه‌ها اشاره کرد.

لوله‌های پلی اتیلن به جز در برابر آفتاب مستقیم، در شرایط آب و هوایی معتدل بسیار کار آمد بوده و از دوام و مقاومت قابل توجهی برخوردارند و در مواردی که به انعطاف‌پذیری بالایی در هنگام نصب نیاز است، عملکرد فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهند. عموما این لوله‌ها را در بخش‌هایی نظیر انتقال آب غیر آشامیدنی برای مصارف خاص، انتقال آب برای مصارف آشامیدنی، انتقال فاضلاب و غیره به کار می‌برند.

در هنگام خرید و کاربری مورد نیازتان از لوله‌های پلی اتیلن باید توجه داشته باشید که این لوله‌ها دارای سایز‌‌ها و اندازه‌های متفاوتی هستند که هر کدام برای کار و موقعیت مشخصی طراحی و ساخته شده‌اند.

لوله های پلی اتیلن در حالت کلی به دو دسته‌ی عمده تقسیم بندی می‌شوند:

 • لوله های پلی اتیلنی تک جداره
 • و لوله های پلی اتیلنی دو جداره

که به شرح مشخصات فنی و کاربرد این دو دسته از پلی اتیلن‌ها خواهیم پرداخت.

لوله پلی اتیلن تک جداره

از لوله‌های تک جداره (که نام دیگر آنها پلی اتیلن‌های فشار قوی نیز می‌باشد) برای نقل و انتقال سیالات مجاز استفاده می‌کنند. لوله های پلی اتیلن تک جداره بر اساس نوع مواد تشکیل دهنده و موارد مصرفی‌شان مشخص و متمایز می‌شوند؛ برای مثال در آبیاری‌های قطره‌ای یا آبیاری‌های تحت فشار باغ‌ها و کلا مصارف مورد نیاز در کشاورزی از انواع کم عمق لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شود که این لوله‌ها از مواد PE80 و یا مواد PE100 ساخته می‌شوند. از جمله موارد مصرفی دیگرشان می‌توان به لوله‌های انتقال آب آشامیدنی یا لوله‌های مورد نیاز در سیستم‌های آتش نشانی و حتی لوله‌های انتقال فاضلاب‌ها اشاره نمود. گفتنی ست استفاده از این لوله‌ها برای لوله کشی فاضلاب به نوعی صرفه‌ی اقتصادی ندارد و در واقع منطقی نیست.

از جمله مشخصات فنی لوله‌های پلی اتیلن تک جداره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن کم و مناسب و حمل و نقل آسان
 • مقاومت در برابر ضربه
 • مقاومت در برابر انواع و اقسام مواد شیمیایی
 • مقاومت در برابر فشارهای بالا تا سقف 16 اتمسفر
 • مقامت در برابر حرارت‌های زیر 80 درجه سانتیگراد
 • مقاومت در برابر سرمای شدید تا 70- درجه سانتیگراد
 • دارا بودن اتصالات مختلف
 • آسان بودن نصب
 • مقاومت در برابر اشعه اوزون و تابش آفتاب
 • کیفیت بالا
لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن دوجداره

لوله‌های پلی اتیلن دو جداره در انتقال فاضلاب و کلا سیالات با فشار داخلی بسیار اندک در نظر گرفته شده است. اما توانایی مقاومت آنها در برابر فشارهای خارجی بسیار بالاست و از همین جهت در بخش صنعت بسیار پرطرفدار و کاربردی است.

از جمله مزایای آن می‌توان به عدم گرفتگی لوله در برابر رسوبات، طول عمر مصرفی طولانی و وزن کم و حمل و نقل آسانش اشاره کرد

لوله پلی اتیلن دو جداره

لوله پلی اتیلن دو جداره

مزایا و کاربردهای لوله پلی اتیلن

لوله‌های پلی اتیلن در مقایسه با سایر سازه‌های صنعتی از برتری‌هایی برخوردار هستند که باعث شده متخصصین در امور ساخت و ساز بیشتر به سمت آن‌ها گرایش داشته باشند. از مزایای لوله‌های پلی اتیلن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • سبک بودن
 • مقاومت بالا در برابر ضربه و سابیدگی ناشی از مجاورت هوا و مواد شیمیایی
 • منعطف بودن و جریان پذیری بالا
 • دارا بودن اتصالات متنوع و قابلیت اتصال پذیری و نصب آسان
 • استحکام و موجود بودن در طول‌های بلند در اندازه‌های متفاوت
 • هزینه‌های مقرون به صرفه و حمل و نقل آسان
 • داشتن خاصیت ارتجاعی متناسب

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل مزایا و کاربرد به صرفه‌ترشان نسبت به سایر انواع دیگر لوله‌ها و سازه‌های صنعتی از جایگاه ویژه‌ای در امور ساخت و ساز شخصی، تجاری و صنعتی برخوردار هستند. نوع کاربری‌تان شما را مجاب می‌کند تا یکی از انواع گوناگون پلی اتیلن‌ها را مورد استفاده قرار دهید؛ به عنوان مثال لوله‌های مناسب پلی اتیلنی برای انتقال پساب‌های فاضلاب، لوله‌های تک جداره پلی اتیلنی یا لوله‌های دو جداره کاروگیت پلی اتیلنی و یا لوله‌های اسپیرال پلی اتیلنی هستند، که در این میان ایده‌آل‌ترین مورد برای انتقال فاضلاب، لوله‌های پلی اتیلنی دوجداره کاروگیت هستند.

به طور کلی لوله‌های پلی اتیلن به خاطر دارا بودن خواص شیمیایی و فیزیکی و انعطاف پذیری فوق‌العاده‌شان در میان انواع متفاوت لوله‌های پلیمری با استقبال بیشتری مواجه شده‌اند.

امروزه کاربری لوله‌های پلی اتیلن در بخش‌های مختلفی به چشم می‌خورد که از نظر کیفیت بسیار موفق ظاهر شده‌اند. از لوله‌های پلی اتیلنی برای آبرسانی، گازرسانی، انتقال سیالات و مواد شیمیایی و اسیدی، لوله‌های آتش‌نشانی، لایروبی، انتقال پساب‌های فاضلاب و همینطور آبیاری باغ‌ها و مزارع کشاورزی و حتی جابه‌جایی آب دریا استفاده می‌شود.