از مهم ترین اتصالاتی که برای جوش انواع لوله به کار برده می شوند، اتصالات جوشی می باشند. مهم ترین کاربرد این تجهیزات، تغییر مسیر سیالات می باشد. همچنین با استفاده از این اتصالات می توانید دو لوله با سایز های مختلف را به یکدیگر متصل نمود. و یا سایز لوله های بزرگتر را کاهش داد. ازین رو فرایند لوله کشی را آسان تر می نمایند.

این تجهیزات در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. هر کدام از آن ها می تواند دارای قابلیت تنظیم میزان جریان، کاهش و یا افزایش آن باشد. همچنین دارای سایز بندی های مختلف به جهت استفاده در کاربری های گوناگون می باشند.

نحوه ساخت اتصالات جوشی به این صورت است که مواد اولیه و مصوعی با کیفیت طی فرآیند های مختلفی فرم داده می شوند و سپس به صورت تبدیل به قطعات مختلفی چون: زانویی، کلاهکی و… می شوند. مواد اولیه نام برده در واقع لوله و شلنگ هایی هستند که به صورت طولی برش داده می شوند و در قالب های مشخصی تحت فشار به شکل و فرم مدنظر تبدیل می شوند. سپس در یک عملیات حرارتی انسجام یافته و به صورت ثابت باقی می مانند. شکل ظاهری این تجهیزات به صورت یک پارچه و بدون درز می باشد.

در ادامه با انواع این محصولات کاربردی بیشتر آشنا خواهید شد.

اتصالات جوشی

انواع اتصالات جوشی

همانطور که گفتیم اتصالات در انواع مختلفی تهیه و به بازار عرضه می شوند. و هرکدام از آن ها با توجه به متریال ساخت و کاربرد های اختصاصی شان در صنایع مختلفی استفاده می شند. از مهم ترین کاربرد این اتصالات، انتقال سیالات است. ازین رو در ادامه این مطلب می توانید با انواع اتصالات جوشی در شبکه های انتقال سیالات آشنا شوید.

 • اتصالات پلی اتیلن: این نوع تجهیزات با ذوب کردن محل تماس به یکدیگر جوش می خورند. بدین طریق که یک صفحه داغ که حاوی المنت می باشد، بین دو سطح تماس قرار گرفته و پس از ذوب کردن لبه های کار صفحه المنت بیرون کشیده شده و دو قطعه به هم جوش می خورد. 
 • اتصالات چدنی و سربی: پلی پروپیلن در گروه ساختمانی به لوله سبز یا لوله سفید نیز شناخته می شود. جوش اتصالات آن  شباهت زیادی به جوش پلی اتیلن دارد. پلی پروپیلن یا p.p به وسیله ذوب کردن توسط المنت به هم جوش میخورد. 
 • اتصالات پلی پروپیلن (p.p)یکی دیگر از انواع اتصالات جوشی شبکه های فاضلاب چدن می باشد. در شبکه فاضلاب چدن، اتصالات و قطعات لوله که همگی از جنس چدن هستند، توسط سرب مذاب به یکدیگر متصل می گردند. البته استفاده از این روش و متریال جدیدا منسوخ گردیده است.
 • اتصالات گاز: این دسته از تجهیزات، مهم ترین اتصالات مورد استفاده در صنعت سیالات می باشند. ااین تجهیزات جوشی به اتصالات فولادی گاز یا اتصالات کربن استیل گاز معروف می باشد. و در بازار عمومی به نام اتصالات آهنی شناخته می شوند.
 • جوش نقره و نوع خاصی از اتصالات در صنایع فلزات رنگین

مزایا و ویژگی های خاص تجهیزات جوشی

 • این تجهیزات اتصالی قوی بین لوله و انواع اتصالات به وجود می آورند. و اگر به درستی تعبیه شوند، هیچگاه دچار نشتی نخواهند شد.
 • اتصالات جوشی نیازمند به سرویس های دوره ای کوتاه مدت نیستند.
 • هچنین متریال کمتری نسبت به سایر اتصالات دارند. و به همین دلیل نسبتا ارزان هستند.
 • استفاده از این محصولات از افت فشار و اغتشاش جریان جلوگیری می نماید. چرا که سطح اتصال بین لوله و اتصال جوشی بسیار یکنواخت است.

استاندارد های مورد نیاز اتصالات جوشی

همانطور که می دانید برای تولید هر محصولی نیاز به استاندارد هایی در راستا حیطه کاریشان می باشد. ازین رو استاندارد های لازم برای تولید اتصالات جوشی به شرح زیر می باشد.

 1. استاندارد ASME B16.9 ، ASME B16.28: این استاندارد نشان دهنده مشخصات و تلرانس ابعادی اتصالات مانیسمان جوشی می باشد.
 2. استاندارد ASME B16.25: شرایط آماده سازی انتهای اتصالات جوشی به منظور جوشکاری توسط این استاندارد تعیین می شود.
 3. و استاندارد ASME B16.49: این استاندارد نیز نششان دهنده جزئیات نامگذاری است.

خرید لوله و اتصالات

جمع بندی

همانطور که متوجه شده اید اتصالات نقش مهمی در فرایند لوله کشی و انتقال سیالات ایفا می نمایند. از این رو بهتر است از محصولاتی استفاده نمایید که دارای بالاترین کیفیت باشد. تا به مرور زمان دچار مشکل و یا خرابی نشوند.

مجموعه پلی اتیلن بازار با سال ها تجربه در زمینه ارائه انواع لوله و اتصالات و همچنین اجرا پروژه ارائه دهنده با کیفیت ترین محصولات می باشد. از این رو برای خرید لوله و اتصالات، دریافت قیمت و همکاری می توانید با این مجموعه تماس حاصل نمایید.