صفحه اصلی
مجله پلی اتیلن

برخی از کاربرد های پلی اتیلن

پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد های خاص خود را دارند. البته این نکته نیز باید در نظر گرفت که به علت نیازهای مختلف در هر کدام از این کاربرد ها ممکن است بیش از 1 نوع از پلی اتیلن ها مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا به معرفی بعضی کاربرد های برخی از انواع آن می پردازیم

  • کاربرد های PEX یا XLPE (پلی اتیلن با اتصال عرضی) :

این محصول معمولا به شکل لوله ای ساخته می شود و عمدتا در خدمات ساختمانی برای سامانه های لوله کشی از جمله گرمایش تابشی به واسطه آب، لوله کشی های آب داخلی و عایق الکتریکی در کابل های فشارقوی استفاده می گردد. از دیگر کاربردهای آن می توان به ترابری پساب، گاز طبیعی، نفت خام، دوغاب و دیگر مواد شیمیایی اشاره کرد. XLPE یک جایگزین مطرح برای لوله های پی وی سی، سی پی وی سی و مسی در لوله کشی های خانگی است.

  • کاربرد های HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) :

بطری های پلاستیکی: بیشتر مردم به طور غیر رسمی از طریق بطری های آب با این پلاستیک های با دوام آشنا هستند. HDPE برای کاربرد های ذوب-دمش به خصوص در مورد ظروف ها غذا و نوشیدنی به این دلیل با محتویات درون بطری ترکیب نمی شود بسیار مناسب است. به علاوه به دلیل تجدید پذیر بود HDPE این نوع انتخاب بسیار مناسبی برای محصولات مصرف شدنی خواهد بود.

اسباب بازی ها: HDPE در برابر اشعه ی UV مقاوم است و این خصوصیت باعث می شود که اسباب بازی در مقابل اسیب پذیری از اشعات و رنگ رفتگی مقاوم باشد.

محفظه های محصولات شیمیایی: دلیل مقاوم بودن در برابر اثرات شیمایی، HDPE برای محصولات شوینده لباس، شامپو، حالت دهنده ها، محصولات مربوط نظافت، روغن موتور، ضدیخ و… بسیار مناسب است. مقاومت این محصولات وقتی که رنگ شوند بیشتر می شود.

سیستم های لوله: صفحات HDPE با درجه ی بالا نسبت به نوعی که در موارد بالا استفاده می شود دارای وزن مولکولی بیشتری هستند. این مقاوم سازی به همراه مقاومت آن در برابر اشعه ی UV آن را به یک گزینه ی ایده آل برای کاربرد های خارجی بدل میکند. صفحات با درجه ی مناسبه برای کاربرد لوله توانایی تحمل دما از -220 تا 180 درجه ی فارنهایت را دارند. این ماده در مقابل بسیاری از واکنش های شیمیایی مقاوم است که آن را برای بیشتر از کاربرد های صنعتی قابل استفاده می سازد.

ارسال دیدگاه

تماس بگیرید