برخی از کاربرد های پلی اتیلن

پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد های خاص خود را دارند. البته این نکته نیز باید در نظر گرفت که به علت نیاز های ها مختلف در هر کدام از این کاربرد ها ممکن است بیش از 1 نوع از پلی اتیلن ها مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا به معرفی بعضی کاربرد های برخی از انواع آن می پردازیم:

  • کاربرد های PEX یا XPLE(پلی اتیلن با اتصال عرضی) :

این محصول معمولاً به شکل لوله‌ای ساخته می‌شود و عمدتاً در خدمات ساختمانی برای سامانه‌های لوله‌کشی از جمله گرمایش تابشی به واسطه آب، لوله‌کشی‌های آب داخلی و عایق الکتریکی در کابل‌های فشارقوی استفاده می‌گردد. از دیگر کاربردهای آن می‌توان به ترابری پساب، گاز طبیعی، نفت خام، دوغاب و دیگر مواد شیمیایی اشاره کرد. اکس‌ال‌پی‌ئی یک جایگزین مطرح برای لوله‌های پی‌وی‌سی، سی‌پی‌وی‌سی و مسی در لوله‌کشی‌های خانگی است.

برخی از کاربرد های پلی اتیلن

کاربرد های پلی اتیلن

  • کاربرد های HPDE (پلی اتیلن با چگالی بالا) :

بطری های پلاستیکی: بیشتر مردم به طور غیر رسمی از طریق بطری های آب با این پلاستیک های با دوام آشنا هستند. HPDE برای کاربرد های ذوب-دمش به خصوص در مورد ظروف ها غذا و نوشیدنی به این دلیل با محتویات درون بطری ترکیب نمی شود بسیار مناسب است. به علاوه به دلیل تجدید پذیر بود HPDE این نوع انتخاب بسیار مناسبی برای محصولات مصرف شدنی خواهد بود.

اسباب بازی ها: HPDE در برابر اشعه ی UV مقاوم است و این خصوصیت باعث می شود که اسباب بازی در مقابل اسیب پذیری از اشعات و رنگ رفتگی مقاوم باشد.

محفظه های محصولات شیمیایی: دلیل مقاوم بودن در برابر اثرات شیمایی، HPDE برای محصولات شوینده لباس، شامپو، حالت دهنده ها، محصولات مربوط نظافت، روغن موتور، ضدیخ و… بسیار مناسب است. مقاومت این محصولات وقتی که رنگ شوند بیشتر می شود.

سیستم های لوله: صفحات HPDE با درجه ی بالا نسبت به نوعی که در موارد بالا استفاده می شود دارای وزن مولکولی بیشتری هستند. این مقاوم سازی به همراه مقاومت آن در برابر اشعه ی UV آن را به یک گزینه ی ایده آل برای کاربرد های خارجی بدل میکند. صفحات با درجه ی مناسبه برای کاربرد لوله توانایی تحمل دما از -220 تا 180 درجه ی فارنهایت را دارند. این ماده در مقابل بسیاری از واکنش های شیمیایی مقاوم است که آن را برای بیشتر از کاربرد های صنعتی قابل استفاده می سازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *